Ідейні засади

Виховна система

Пластова виховна система складається з трьох елементів:

  1. Ідейні основи Пласту. Це — високогуманна ідея, закріплена в пластовій присязі, та виховний ідеал, який окреслений пластовим законом.
  2. Пластова метода. Надзвичайно доцільна і всестороння, випробувана довгими роками пластова метода самовиховання.
  3. Виховні засоби. Засоби — це зміст пластової діяльності.

В реалізації пластової виховної системи є одна основна вимога: всі елементи цієї системи повинні бути одночасно застосовувані. Два перші елементи є незмінними, бо їх неможливо модифікувати відповідно до бажань чи поглядів виховника. Третій елемент, засоби, можуть змінюватись відповідно до потреб. Можна застосовувати одні чи інші типи занять відповідно до зацікавлень молоді, при умові, що все повинно бути збалансовано згідно із загальними напрямними діяльності в Пласті.

Важливим джерелом створення традицій куренів, зокрема «Орден Залізної Остроги», «Червона Калина», «Вовкулаки» стала історична спадщина козаччини, стрілецтва і УПА.

Три головні обов'язки пластуна

  1. Бути вірним Богові і Україні;
  2. Допомагати іншим;
  3. Жити за Пластовим законом і слухатись пластового проводу.

Пластовий закон

  1. Пластун словний;
  2. Пластун сумлінний;
  3. Пластун точний;
  4. Пластун ощадний;
  5. Пластун справедливий;
  6. Пластун увічливий;
  7. Пластун братерський і доброзичливий;
  8. Пластун зрівноважений;
  9. Пластун корисний;
  10. Пластун слухняний пластовій старшині;
  11. Пластун пильний;
  12. Пластун дбає про своє здоров’я;
  13. Пластун любить красу і дбає про неї;
  14. Пластун завжди доброї гадки.

Коли пластун виконав вимоги першої проби, або виконав завдання, встановлені крайовим проводом, він складає пластову присягу:

“Присягаюся своєю честю, що робитиму все що в моїх силах щоб: бути вірним Богові і Україні, допомагати іншим, слухатись пластового проводу і жити за Пластовим Законом.”

Пластове гасло та привітання

В повсякденному житті пластуни вітаються, подаючи ліву руку. Вітання лівою рукою — вияв приналежності до світового скаутського руху. Ліва рука ближча до серця, і вітання нею означає довіру до людини, з якою вітаються.

Вітаючись на урочистостях, пластуни промовляють один другому: «СКОБ» та підносять при цьому догори праву руку із випростаними трома пальцями — символом трьох головних обов’язків пластуна. Слово «СКОБ» означає назву породи орла — скоба білохвостого. Пластуни прийняли його як свій символ. Гасло «СКОБ» є початком слів Сильно Красно Обережно Бистро, які повинні бути характерними рисами усіх пластунів.

Пластовий однострій

Пластовий однострій — зовнішня ознака приналежності до організації. Також однострій пригадує пластунам про їхні пластові обов’язки та виробляє почуття естетики. 

Пластуни носять однострій під час пластових занять: на сходинах, збірках, святах тощо. Пластовим однострій вважається тоді, коли включає всі передбачені відповіднимПластовий однострій (УПЮ) | Пластова банка правильником частини:Пластовий однострій (УПЮ) | Пластова банка

  • накриття голови (скаутський капелюх, беретка);
  • хустка (у формі прямокутного трикутника відповідної барви);
  • обручик до хустки (плетений з трьох барв);
  • штани (зеленої барви, короткі до колін, зимою-довгі);
  • пояс (шкіряний чи плетений);
  • взуття (чорні чи коричневі шнуровані черевики);
  • підколінки (барви однострою, взимку-шкарпетки);
  • шнурок до свистка (зелений для юнаків або коричневий для юначок, для виховника — білий).

Відповідно до жіночої статі в однострої є певні відмінності:

  • сорочка піскової барви;
  • спідничка — коричнева

Також на однострої носять різного роду пластові відзнаки: пластовий герб, відзнаки приналежності (до Пласту, пластових з’єднань), відзнаки пластових ступенів, відзнаки пластових вишколів (ігрових комплексів, вмілостей, таборів, фізичних вправностей, спеціалізаційних вишколів), відзнаки пластових діловодств, відзнаки пластових виховників та їхніх вишколів, відзнаки пластових відзначень, відзнаки з різних нагод.

Опікун Пласту

 

Своїм опікуном пластуни обрали святого Юрія.

Легенда стверджує, що він жив наприкінці ІІІ століття та був легіонером римського війська за часів імператора Діоклетіана. Юрій був дуже хорошим вояком, проте християнином, чого не допускав імператор.

За те, що Юрій не зрікся своєї віри, його було замучено на смерть, хоч як цього не намагались уникнути інші вояки, що любили та поважали Юрія. Слава про Юрія тоді розійшлась по цілому християнському світі. В легендах переказували, що Юрій забив змія, котрий вимагав людських жертв. Таким чином про Юрія усі знали як про оборонця правди та добра, а змій виступив символом зла.

Впродовж усіх часів різні організації обирали собі за патрона св. Юрія як історичну постать, гідну наслідування. За патрона св. Юрія обирають і більшістьскаутських організацій. Для пластунів св. Юрій став зразком непохитності віри, доброти та відважності.