Історія Пласту

Пласт постав із відчутної потреби організації молоді для служби українському народові. Взявши за основу скаутську організацію, засновник Пласту д-р. Олександр Тисовський розробив унікальну виховну систему, яка, хоч і подібна до скаутської, все ж має цілий ряд своїх особливостей, які відрізняють її від більшості скаутських організацій світу.

Принципи пластування, розроблені Олександром Тисовським, знайшли своє відображення у книзі “Життя в Пласті” — посібнику, яким уже впродовж більш як 70 років керуються пластуни.

Відповідником терміну “скаутинг” (англ. scouting, від scout — розвідник) став термін “пластування”. Саме ж слово “пласт” походить від назви козаків-розвідників, які називались пластунами.

Етапи розвитку Пласту

(1911-1920)

В 1911 р. студенти Петро Франко та Іван Чмола засновують перші пластові гуртки. Офіційним початком Пласту вважається день першої присяги пластового гуртка при Академічній Гімназії у Львові — 2.04.1912. Гурток цей заснував доктор Олександр Тисовський.

В 1913 р. відбувся перший з’їзд представників пластових гуртків у Львові, на якому створено “Організаційний Пластовий Комітет”. В цьому році проведено і перший мандрівний табір Пласту.

В 1914 р. вибухає війна, і багато пластунів стають у ряди УСС.

В 1918 р. Пласт пожвавлює діяльність, яку поширює на центральній та східній частині України.

Після занепаду Української Держави, Пласт відновлює діяльність, спершу в Західній Україні, а згодом серед української еміграційної молоді в країнах Західної Європи. В Пласті масово гуртується українська шкільна, селянська та робітнича молодь. Починає виходити ряд пластових публікацій, зокрема офіційний пластовий орган &#8220;Молоде життя&#8221;. Виходить в світ книжка Олександра Тисовського &#8220;Життя в Пласті&#8221;.</p>
 <p>До розбудови Пласту в цей приклався і митрополит Шептицький, подарувавши пластунам площу на горі Сокіл у Карпатах.</p>
 <p>У 1928 р. заборонена легальна діяльність Пласту на Волині, а 1930 — в Галичині
В цей період Пласт в Галичині працює нелегально під проводом конспіративного Пластового Центру. Праця ведеться через Комісію Виховних Осель, &#8220;Рідну Школу; та публікацію журналу Вогні
 <p>Польська влада карає всі прояви праці Пласту арештами та висилкою до концентраційного табору.

Принципи виховної методи Пласту:

  • добровільне членство у організації
  • виховання та навчання через гру та працю
  • навчання через самоврядування у гуртках
  • пізнання природи та життя у ній
  • підтримка зацікавлень та здібностей дітей і молоді